Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
Logga in först för att se priset
Clubman Pinaud Greaseless Hair Tonic är ett klassiskt oljefritt hårvatten som håller håret fräscht samtidigt som det ger en lättare styling. Berikad med glycerin som bevarar fukt i håret och återfuktar hårbotten. Det innehåller citronellol som har fuktgivande och svampdödande egenskaper. Det rengör skalpen från mjäll och motverkar torr hårbotten och torrt hår. Geraniol förbättrar hårets struktur, återfuktning och tillväxt. Eugenol är en eterisk olja som främjar hårväxten. Benzyl Salicylate och Limonene har anti-inflammatoriska egenskaper och en lugnande effekt. Linalool stimulerar blodcirkulationen i hårbotten för en hälsosam hårväxt med starkare hårstrån, samt minskar irritation och inflammation i hårbotten, vilket kan bidra till håravfall. Det ger en naturlig glans utan att se flottigt ut.
Skalptyp
För torr hårbotten och mjäll.
Doft
Klassisk doft av old school barbershop.
STADGA
Låg
FINISH
Naturlig
Användning
Appliceras riktigt i håret och masseras in i skalpen med fingrarna. Kamma igenom håret och styla som önskat. Du kan även blanda den med vatten i en vattensprayflaska och spraya i håret.
Övrig information
Plastflaska med kork
Volym
370 ml
| Varumärken | Clubman Pinaud |
|---|---|
| Recommended Retail Price | 225 |
| Ingredienser | Alcohol Denat., Aqua, Glycerin, Parfum, Benzyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Citronellol, Evernia Prunastri (Oakmoss) Extract, Geraniol, Hydroxycitronellal, Limonene, Linalool, Yellow 6 (CI15985), Yellow 5 (CI19140) |